Aria: Ja też znalazłam ciekawą historie o wspaniałym psie!
Suita: O! No to szczekaj.
Aria: Judy była suczką rasy pointer. Była członkiem załogi kanonierki “Grasshopper” pływającej we flocie królewskiej Royal Navy. W 1942 r. kanonierka została trafiona bombami i zaczęła tonąć.
Suita: Konik polny na morzu …
Aria: Nie bądź złośliwa. Judy znalazła ląd. Pomogła kilku osobom dopłynąć na brzeg. Tam znalazła źródło wody pitnej. Na szczęście po kilku dniach zostali odnalezieni i przetransportowani na Sumatrę, a gdy przedzierali się do Padangu, wpadli i trafili do japońskiego obozu jenieckiego Medan.
Dowódca obozu rozkazał zabić Judy. Jej opiekun, mechanik Williams, podobno upił dowódcę i dzięki temu Judy stała się pierwszym i ostatnim psem uznanym oficjalnie za jeńca wojennego numer obozowy “81A Gloergoer, Medan”. Dzięki temu dostawała wodę i pokarm. Pomagała żołnierzom przetrwać w strasznych warunkach obozowych. Ostrzegała ich przed dzikimi zwierzętami, a nawet atakowała japońskich strażników. Judy jej opiekun byli wielokrotnie przerzucani do różnych obozów. Na koniec wojny trafili do obozu dowodzonego przez … byłego komendanta obozu z Medan. Ten kazał więźniom zabić Judy i zjeść ją na obiad.
Suita: Ojej!
Aria; Więźniowie ukryli Judy, a niedługo potem obóz został wyzwolony. Judy wrociła z opiekunem do Wielkiej Brytanii.
Suita: Miała smutny los.
Aria: Ale znosiła go dzielnie i z godnością. Jako jedyny pies była członkiem stowarzyszenia byłych jeńców wojennych ‘Returned British Prisoners of War Association’. Została odznaczona Medalem Dickin za “wspaniałe męstwo i wytrzymałość w czasie pobytu w japońskich obozach jenieckich, które pomogły utrzymać dobre morale wsród współwięźniów oraz za uratowanie wielu żyć dzięki inteligencji i uwadze”.
Niestety, kilka lat później, w czasie podróży z panem do Afryki, w 1950 roku ciężko zachorowała i musiała zostać uśpiona.
Suita: Kolejny wspaniały pies.
Aria: Kolejny pies na mojej liście bohaterów.