Aria: Suita, co czytasz?

Suita: Czytam o psach pracujących i ich losach, gdy kończą służbę.
Aria: Ciekawe – szczeknij coś więcej.
Suita: Psy, które pracują: ratują ludziom życie, tropią przestępców, wywąchują narkotyki – są traktowane dobrze. A gdy kończą służbę z powodu wieku lub utraty zdrowie – już nie jest tak dobrze.
Aria: Piesek zrobił swoje, piesek może odejść?
Suita: Właśnie tak. Są niepotrzebne i wyrzucone poza nawias, zdane na niepewny los.
Aria: Nikt im nie pomaga?

Suita: Stowarzyszenie “Zakątek Weteranów” stara się pomagać psom, które odeszły ze służby. Ale mają ograniczone możliwości. W 1995 roku w służbach mundurowych i ratowniczych w 2018 roku pracowało 1995 psów, z tego połowa w policji.
Aria: Nie mają psiej emerytury?
Suita: Skądże. Czasem zabierają je ich opiekunowie, którzy razem z nimi pracowali. Ale opieka nad starym, czasem chorym psem jest kosztowna i kłopotliwa. Czasem opiekun nie ma możliwości i warunków do zabrania psa.
Aria: Szczeknij coś więcej o Zakątku.
Suita: Powstał 3 lata temu. Jest połączeniem schroniska z hospicjum. Brakuje nowych miejsc dla zwierzaków. Potrzebne są nowe kojce dla psów, boksy dla koni. Najczęściej nowy zwierzak czeka aż umrze jeden z dotychczasowych rezydentów. Aktualnie przebywa tam pięć koni i 8 psów. A potrzebne jest miejsce dla o wiele większej liczby zwierzaków.


W schronisku

Aria: To straszne.
Suita: Członkowie Stowarzyszenia wystąpili o uznanie stowarzyszenia za organizację pożytku publicznego. To umożliwi otrzymywanie darowizn – odpisów 1% podatku dochodowego. Wystosowano petycje do Sejmu i Senatu z prośbą i żądaniem, aby przyznać emerytury i renty dla psów i innych zwierząt służbowych przechodzących na emeryturę.
Aria: Wspaniali ludzie, kochający zwierzęta z całego serca. Jestem przekonana, że posłowie i senatorowie nie przejdą obojętnie wobec losu zwierzęcych bohaterów, którzy tak wiele zrobili dla ludzi …
Aria i Suita: Zapraszamy na stronę stowarzyszenia (link aktualnie nie działa) Zakątek Weteranów – jeśli możecie – pomożecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *