Aria: Suita, co czytasz?
Suita: Artykuł sprzed kilku dni.
Aria: Jeśli jest tam cos o psach – to szczekaj.
Suita: Rosjanie produkują szczepionkę Carnivak-Cov dla zwierząt domowych na covid-19. Jeden z weterynarzy walczy o zgodę władz australijskich o szczepienie zwierząt domowych tą szczepionką.
Aria: Uzasadnienie?
Suita: Podobno zwierzaki mogą się zarażać koronawirusem od swoich właścicieli.
Aria: Czy gdzieś używają tej szczepionki?

Pies szczepienie - obraz
Pies – szczepienie (z domeny publicznej depositphotos)

Suita: Tak. W Japonii oraz niektórych krajach Ameryki Południowej m. in. w Brazylii.
Aria: Jeśli chodzi o psy to w Polsce są szczepione na koronawirusy chociaż nie na covid-19. To powoduje, że jeśli chorujemy to przechodzimy chorobę bardzo lekko. Podobno nie zarażamy ludzi. Ja jednak sądze, że stale łapiemy pospolite koronawirusy i zarażamy ludzi zapewniając im i sobie odporność na pozostałe koronawirusy w tym covid-19. Sądzę, że szczepienia sa zbyteczne bo nic nam nie grozi.

Suita: Masz rację. Inaczej jest u zwierzat np. futerkowych, które mają wartość hodowlaną, a są przypadki likwidowania całych hodowli i usypiania tysięcy zwierząt z powodu zarażenia. Sądzę, że w przypadku hodowli zwierząt, gdzie straty mogą być znaczne, zwierzęta powinny być szczepione.
Aria: W USA szczepi się też zwierzęta w zoo przy użyciu szczepionek firmy Zoetis. W zoo bytują gatunki zagrożone wyginięciem i warto je chronić.
Suita: Myślisz, że Pani nas zaszczepi jeśli w Polsce będzie taka szczepionka?
Aria: Myślę, że raczej nie. Nasze Panie i my już przechodziliśmy covid-19. Omikron nie jest zbyt niebezpieczny. Jeśli nie pojawi się jakiś nowy, wredny wariant czy odmiana nasza Pani nie będzie nas szczepić niepotrzebnie.
Suita: Ta rosyjska szczepionka podobno jest super – zawiera inaktywowanego wirusa.
Aria: Wiem. Nasz Pan powiedział, że szybciej zaszczepiłby się rosyjską szczepionką dla zwierzat niż tą ludzką – właśnie ze względu na zawartość.

Suita: Pożyjemy – zobaczymy. Jak byś ten wpis podsumowała.
Aria: Szczepienia są konieczne i uzasadnione dla skupisk zwierząt (zoo, hodowle). W przypadku pojedynczych zwierząt powinni decydować właściciele.
Suita: Znakomicie. A jeśli Pani dojdzie do wniosku, że powinnysmy byc zaszczepione?
Aria: Zostaniemy zaszczepione i nie bedziemy miały nic do szczekania.
Aria i Suita: He, he, he

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *