Istnieje łączność superluminarna

Aria: To co, kontynuujemy nocne psie szczekanie?
Suita: Tak. Szczekaj!
Aria:
Zasada związków lokalnych – istniejąca w fizyce – mówi, że jeśli dwa obszary dzieli interwał typu przestrzennego, to wówczas to co się dzieje w jednym obszarze jest niezależne od tego co dzieje się w obszarze drugim, czyli wyniki jakiegoś działania (eksperymentu) przeprowadzonego w obszarze pierwszym nie mogą zależeć od tego co dzieje się w obszarze drugim. Zasada ta jest tzw. zdroworozsądkowa.
Twierdzenie Bella mówi jednak, że zasada związków lokalnych jest sprzeczna z założeniem, że przewidywania teorii kwantów są poprawne.
Mówiąc na odwrót – twierdzenie Bella – mówiąc bardziej ogólnie – prowadzi do wniosku, że jeśli statystyczne przewidywania teorii kwantów są poprawne, to nasza wizja rzeczywistości jest fałszywa, czyli świat wygląda zupełnie inaczej niż nam się wydaje.
Problem, w tym, że w setkach doświadczeń udowodniono, że statystyczne przewidywania teorii kwantów są poprawne. Prowadzi to do prostego wniosku, że zasada związków lokalnych jest fałszywa, czyli istnieje łączność superluminarna – informacja może być przenoszona z szybkością większą od szybkości światła.
Można sobie to wyobrazić tak. Przeprowadzamy eksperyment. Istnieją dwa sprzężone (sparowane) ze sobą obiekty. Oddzielamy nasze dwa obiekty od siebie na taką odległość (interwał typu przestrzennego), że nie mogą się ze sobą komunikować. Okazuje się, że jeśli spin jednego zmieni się, spin drugiego zmieni się również natychmiast, mimo że informacja o zmianie spinu od pierwszego obiektu nie zdążyłaby jeszcze (z szybkością światła) dotrzeć do drugiego obiektu.

Artystyczna wizja łączności superluminarnej
Artystyczna wizja łączności superluminarnej (rys. Maciej Krzywicki)

Powstaje pytanie – skąd sparowany obiekt wie, że jego sparowany ‘bliźniak’ właśnie zmienił spin skoro jakakolwiek biegnąca z szybkością światła informacja nie zdążyła do niego dotrzeć?. Czy informacja może być przesyłana szybciej od światła? I co właściwie jest tą informacją?
Suita: Telepatia?
Aria: Do telepatii potrzebny jest mózg.
Suita: Tachiony?
Aria: Nie wiadomo czy istnieją. Teoretycznie jest możliwe, że tachiony poruszają się z szybkością większą od szybkości światła i przenoszą informację.
Suita: Ale przecież nic nie może poruszać się z szybkością większą od szybkości światła?
Aria: Skąd wiesz?
Suita: Z teorii względności.
Aria: Akurat. Teoria względności tak naprawdę mówi, że żaden obiekt nie może przekroczyć bariery szybkości światła. To znaczy, że obiekty wolniejsze od światła nigdy jej nie osiągną, a obiekty szybsze od światła nigdy do takiej szybkości nie zwolnią.
Suita: A przecież fotony poruszają się z szybkością światła bo same są światłem.
Aria: Tak, ale one nie mają masy i są czystą energią.
Suita: To znaczy, że może jakieś kosmipsy, gdzieś w Galaktyce Małego Psa – od razu wiedzą wszystko co tutaj szczekamy?
Aria: Tak. Właśnie tak może być. Być może mamy Wielką Siostrę, która wie o nas wszystko …
Suita: Wrrr! Wrrr! Super Alfa? Bóg Wielki Terriertou? Nic z tego nie rozumiem. Nie zgadzam się! Protestuję! Nie chcę! Tak nie może być! To nie w porządku!

Aria: Uspokój się siostrzyczko.
Suita: Wrr!. Ale się wkurzyłam. Idę spać – muszę to sobie obliczyć i przemyśleć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *