Aria: Suta, co czytasz?
Suita: Artykuł z końca sierpnia zeszłego roku.
Aria: Jeśli jest tam coś o psach – to szczekaj.
Suita: Z obserwacji przeprowadzonych przez Takefumi Kikusui, profesora z Uniwersytetu Azabu w Japonii, wynika, że oczy psów mogą wypełnić się łzami szczęścia, gdy ponownie widzą się z właścicielami po dłuższej rozłące.
Aria: Jak prowadzono badania?
Suita:

Aby zbadać korelację pomiędzy łzami a emocjami, Kikusui i jego zespół zmierzyli ilość wyprodukowanych łez u 18 psów za pomocą standardowego testu, znanego jako test łzowy Schirmera. Papierowy pasek umieszczono pod powiekami czworonogów na minutę przed i po tym, jak spotkały się z właścicielami po rozstaniu trwającym 5-7 godzin.

Płaczący pies

– Objętość łez oceniano na podstawie długości mokrej części na paseczku. Wartość wyjściowa wynosiła około 22 milimetry, a po ponownym połączeniu z właścicielem wzrosła o 10 procent – wyjaśnił Kikusui.
Z pomocą 20 psów badacze porównali następnie ilość łez przed i po ponownych spotkaniach z właścicielami i osobami, z którymi zwierzęta były zaznajomione. Tylko ponowne spotkanie z właścicielem zwiększyło ilość łez.”

Płaczący pies

Kikusui uważa, że ludzie lepiej zaopiekują się psami, które uronią na ich widok łezkę. Jego zespół pokazał 74 osobom zdjęcia pysków psów ze sztucznymi łzami i bez, a potem poprosił ich o ocenę. Ankietowani udzielali bardziej pozytywnych odpowiedzi, kiedy widzieli psy ze łzami w oczach.

Aria: Fascynujące badania. Ciekawe wyniki.
Aria i Suita: Psy stały się partnerami ludzi.
Aria: Te 84% wspólnych genów do czegoś zobowiązuje …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *