Aria: Suita, co czytasz?
Suita: Artykuł, o tym, że ludzie zdurnieli. We Francji, znana firma kosmetyczna L’Oreal, w ramach walki z rasizmem, usuwa z opakowań kosmetyków słowo ‘biały’, ‘wybielający’ i ‘jasny’.

Aria: Słyszałam. Firma Mars sprzedająca ryż “Oncle Ben’s” pracuje nad zmianą opakowań, gdyż jest na nich wizerunek czarnoskórego mężczyzny.

Suita: Ciasteczka Pepito z wizerunkiem Meksykanina – bohatera komiksu – też chyba wkrótce zmienią opakowanie.
Aria: To potwierdza, że ludzie są durni.
Suita: Dlaczego tak sądzisz?
Aria: Proponowano już wykreślić z literatury słowo ‘czarny’ i słowo ‘Murzyn’ – twierdząc, że to najlepszy sposób na zlikwidowanie rasizmu.
Suita: “Afroamerykanin Bambo w Ameryce mieszka, białą/czarną (niewłaściwe skreślić) ma skórę ten nasz koleżka.”

Aria: Podobno w kreskówce “Simpsonowie” biali aktorzy nie będą już podkładali głosów pod postacie o innym kolorze skóry.
Suita: Powieść ‘W pustyni i w puszczy” też niektórzy uważają za rasistowską i proponują wycofanie jej z kanonu lektur szkolnych.
Aria: Podobnie jest w informatyce.

Suita: Słyszałam. Słowa ‘master’ i ‘slave’, czyli ‘pan’ i ‘niewolnik’, używane na oznaczenie zależności między napędami i dyskami – mają zniknąć.
Aria: Świat nie ma być różowy. Świat ma tylko wyglądać różowo. Podobno problemy, również rasowe znikną, gdy wszystkim przymusowo założymy na nos różowe okulary. Tak myśli wielu ludzi na Zachodzie. Cenzura na hejt i już wszyscy się kochają.
Aria: Dziwne jest to, że cały świat chce wszystko coraz dokładniej wiedzieć. Ludzie hodują rasy psów i innych zwierząt, schodzą w głąb materii, zaglądają w głąb chromosomów, rozpracowują wirusy, etc. A jednocześnie nie chcą widzieć i wiedzieć, że istnieją różnice między ludźmi np. w kolorze skóry.

Suita: Przyczyną jest to, że ksenofobia i wynikający z niej rasizm są zjawiskami biologicznymi, które warunkują istnienie gatunków, a więc również psów i ludzi. Ludzie nie pozbędą się ich tak łatwo. Na to trzeba tysiącleci. Prawne zakazy i nakazy nie załatwią sprawy i nie wyeliminują ksenofobii i rasizmu.

Aria: Ale mogą wyeliminować dyskryminację.
Suita: Konieczny jest rozsądek i posługiwanie się rozumem. Ja jestem biała w brązowe łaty. I żadne zakrywanie koloru białego czy brązowego tego nie zmieni.
Aria: Ja jestem biała, z czarnymi łatami i brązowymi wstawkami. I też nic tego nie zmieni. Jestem ‘tricolor’.
Suita: ” A ja ‘bicolor’.
Aria: Proponuję zamiast ‘biały’, ‘czarny’, ‘czerwony’ i ‘żółty’ używać słowa ‘monokolorowy’. Sądzę, że to będzie dobre rozwiązanie problemu.
Suita: Czyli jesteś ‘trójmonokolorowa’? A ja sądzę, że jeśli ludzie przestają zauważać kolory, to znaczy że ślepną.
Aria: Niech żyje świat bez kolorów!

Suita: Wszystko rozumiem. Mogę być nawet ‘dwumonokolorowa’. Ale jeśli ktoś szczeknie, że Jack Russell Terriery nie są najwspanialszą rasą psów na świecie – to go ugryzę.
Aria: A ja do ciebie dołączę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *