Suita: Aria, co czytasz?
Aria: O badaniach prowadzonych na Newcastle University.

Suita: Badania nad psami?
Aria: Tak. O okresie buntu u dorastających psów.
Suita: Ciekawe. Jak to się objawia?

Aria: Dorastające szczeniaki ignorują większość poleceń i chętniej słuchają się osób obcych niż właściciela.
Suita: Zupełnie jak u ludzi.

Aria i Suita
Młodziutka Aria

Aria: Im silniejsza jest więź między psem, a właścicielem tym mniejsza siła buntu. Jednocześnie zaobserwowano, ze buntujące się zwierzaki przestają być uważane za cudowne szczeniaczki i są oddawane do schronisk przez rozczarowanych właścicieli.

Suita: Prawdopodobnie niepotrzebnie, bo okres buntu szybko mija. Coś więcej na temat badań?
Aria: Badano 69 psów monitorowanych na stopień posłuszeństwa. Były to golden retrievery i labradory oraz mieszańce tych ras. Porównywano zwierzęta 2 i 5 miesięczne, czyli jeszcze będące przed fazą dojrzewania oraz 8 miesięczne – będące w fazie dojrzewania.
Suita: Co wykazały eksperymenty?
Aria: Psy w fazie dojrzewania potrzebowały więcej czasu na wykonanie komendy “siad” wydawanej przez właściciela niż przez obcą osobę.
Suita: Ciekawe.

Aria: Badania zostały powtórzone na grupie obejmującej 285 labradorów, retrieverów i owczarków alzackich oraz mieszańców tych ras. Właściciele i osoby obce wypełniały specjalne kwestionariusze dotyczące zachowania psów. Oceniano czas reakcji, “zapominanie” znanych komend, itp. Okazało się, że starsze psy otrzymały gorsze oceny niż młodsze psy, a osoby obce wystawiły lepsze oceny niż właściciele.
Suita: W ten sposób udowodniono podobieństwo rozwoju ludzi i psów.

Aria: Badacze apelują, żeby nie oddalać się od dorastających szczeniąt i nie zostawiać ich samym sobie ani nie oddawać do schroniska.
Suita: Okres buntu minie, a przywiązanie do właściciela będzie większe niż wcześniej.

Aria: Ja, gdy trafiłam do swojego nowego domu byłam właśnie w okresie buntu i rozpaczy. Miałam dość starego domu. Czułam się porzucona i niechciana. Na szczęście słuchanie Pani przyszło mi łatwo chociaż ciągle miałam lęki i siusiałam na podłogę, gdy ktoś wyciągnął do mnie rękę. Ale miałam ciebie – starsza siostrę – jako autorytet.

Suita: Dzięki cierpliwości Pań i Pana oraz dzięki mojej cierpliwości ‘zeszłaś na psy’. Ja też przechodziłam okres buntu, ale było mi dobrze, byłam szczęśliwa i nie buntowałam się zbyt mocno.
Aria i Suita: Dzięki naszym ludziom możemy kochać ich z całego serca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *